Events Calendar Pro - en to cs_CZ translation catalogue (539 entries)

en:  and
cs_CZ:  a

en:  months
cs_CZ:  měsíců

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
cs_CZ: %1$s %2$s %3$s. Klepnutím vyberete %4$s.

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
cs_CZ: %1$s v %2$s - %3$s - %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
cs_CZ: %1$s na týden od %2$s

en: %1$s to %2$s.
cs_CZ: %1$s v %2$s.

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
cs_CZ: %d instancí této akce bylo vytvořeno pomocí %s. <a href="%s" target="_blank">Podrobnější informace.</a>

en: %d%% complete
cs_CZ: Hotovo: %d%%

en: %s Details
cs_CZ: Detaily %s

en: %s for week of %s
cs_CZ: %s na týden od %s

en: %sInstallation/Setup FAQs%s from our support page can help give an overview of what the plugin can and cannot do. This section of the FAQs may be helpful as it aims to address any basic install questions not addressed by the new user primer.
cs_CZ: %sFAQ k instalaci a nastavení%s na naší stránce podpory vám poskytne přehled o tom, co plugin může a nemůže dělat. Tato sekce často kladených otázek ohledně základní instalace je užitečná zejména v případech, které nejsou řešeny v příručce nového uživatele.

en: %sOur New User Primer%s was designed for folks in your exact position. Featuring both step-by-step videos and written walkthroughs that feature accompanying screenshots, the primer aims to take you from zero to hero in no time.
cs_CZ: %sNaše příručka nového uživatele%s byla vytvořena přávě pro vás. Pomocí video průvodců a popisných návodů se screenshoty přestanete být pouhým začátečníkem ve velmi krátkém čase.

en: &larr; Back to %s
cs_CZ: &larr; Zpět na %s

en: (See all)
cs_CZ: (zobrazit vše)

en: +1 more | +%s more
cs_CZ[0]: + 1 další
cs_CZ[1]: + %s další
cs_CZ[2]: + %s dalších

en: , and
cs_CZ:  a

en: , and
cs_CZ:  a

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
cs_CZ[0]: <b>%1$s</b> vyžaduje <b>PHP %2$s</b> nebo vyšší.
cs_CZ[1]: <b>%1$s</b> vyžadují <b>PHP %2$s</b> nebo vyšší.
cs_CZ[2]: <b>%1$s</b> vyžaduje <b>PHP %2$s</b> nebo vyšší.

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
cs_CZ: <p>Vyberte výchozí místo konání a pořadatele. Pro úsporu času při zadávání nového místa nebo pořadatele si nastavte výchozí adresu.</p><p>Tyto údaje můžete kdykoli přepsat při zadávání nové akce.</p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
cs_CZ: <span class="tribe-nav-label">Další</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
cs_CZ: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Předchozí</span>

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která se bude opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která se neomezeně opakuje

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. den, která se opakuje do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsící [month_names] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a opakuje se do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a bude se opakovat do [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] a bude se opakovat [count]krát

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] a neomezeně se opakuje

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Vícedenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_number]. [month_names] a opakuje se do [series_end_date]

en: Add Exclusion
cs_CZ: Přidat výjimku

en: Add a filter
cs_CZ: Přidat filtr

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
cs_CZ: Pomocí konfigurace polí a možností přidejte na stránky pro správu událostí další pole. Vlastní dodatečná pole se pak zobrazí v okně Správce událostí, takže každý, kdo vytvoří události, může přidat jedinečné informace o událostech, jako jsou například možnosti stravování, doporučené věkové skupiny nebo podrobnosti o parkování. %s

en: Add another
cs_CZ: Přidat další

en: Add field
cs_CZ: Přidat pole

en: Add more events
cs_CZ: Přidat další akce

en: Additional %1$s Fields
cs_CZ: Dodatečná pole %1$s

en: Additional Fields
cs_CZ: Dodatečná pole

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: All %1$s for %2$s
cs_CZ: Všechny %1$s pro %2$s

en: All Day
cs_CZ: celý den

en: All Day.
cs_CZ: Celý den

en: All day
cs_CZ: Celý den

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
cs_CZ: Umožňuje uživatelům rozhodnout, zda mají být zobrazeny všechny výskyty opakující se akce v zobrazeních stylu seznamu.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a která se bude opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a která se opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den co se neomezeně opakuje

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. den a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná [month_number]. den v měsíci a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. měsíc, která se koná v [month_day_description] a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. týden, která se koná v [days_of_week] a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně dlouho

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] a bude se opakovat [count]krát

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] a neomezeně se opakuje

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Celodenní akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a probíhá [count]krát

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a neomezeně se opakuje

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce každý [interval]. den, která začíná v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která začíná [month_day_description] v [start_time] hodin a proběhne [count]-krát

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která začíná [month_day_description] v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která začíná [month_day_description] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která se bude konat každý [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a opakuje se [count]krát

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která se bude konat každý [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce každý [interval]. měsíc, která se bude konat každý [month_number]. den v měsíci v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. týden, která začíná v [days_of_week] v [start_time] hodin a která se bude konat [count]krát

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. týden, která začíná v [days_of_week] v [start_time] hodin a opakuje se neomezeně

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce každý [interval]. týden, která začíná v [days_of_week] v [start_time] hodin a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] a opakuje se neomezeně

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce každý [interval]. rok, která se koná [month_day_description] v měsíci [month_names] v [start_time] a opakuje se do [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
cs_CZ: Akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] a která se bude konat [count]krát

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
cs_CZ: Akce každý [interval]. rok, která se koná dne [month_number]. [month_names] v [start_time] a opakuje se neomezeně

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
cs_CZ: Akce se koná každý [interval] rok/roky/roků a začíná v [start_time] dne [month_number].  [month_names], opkauje se do [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
cs_CZ: neurčené datum

en: April
cs_CZ: duben

en: Are you sure you want to delete these events?
cs_CZ: Opravdu chcete tyto akce odstranit?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit toto výjimku?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny výskyty těchto akcí?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
cs_CZ: Opravdu chcete odebrat toto pole a jeho data ze všech akcí?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
cs_CZ: v měsíci

en: August
cs_CZ: srpen

en: Automatically remove recurring event instances older than this
cs_CZ: Automaticky odstranit instance opakujících se akcí, které jsou starší než tato hodnota

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
cs_CZ: Než založíte nové téma v diskuzi, prohledejte prosím ostatní a zkontrolujte, zda se už vašemu problému nějaká diskuze nevěnuje. Při psaní příspěvku poskytněte co možná nejvíce podrobností o vašem problému (pokud možno včetně screenshotů nebo screencastů) a ve vaší počáteční zprávě nezapomeňte uvést, zda nemůže být ve hře i konflikt s jiným pluginem či šablonou.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
cs_CZ: v

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
cs_CZ: Zvolte

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
cs_CZ: čas:

en: Break from Series
cs_CZ: Vyčlenit ze série

en: Break this event out of its series and edit it independently
cs_CZ: Vyčlenit tuto akci ze série a individuálně ji upravit

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Change the default view for Mobile users.
cs_CZ: Můžete změnit výchozí zobrazení pro uživatele mobilních zařízení.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
cs_CZ: Zaškrtněte toto políčko, chcete-li zobrazit po HTML z textové oblasti na akcích zobrazených prostřednictvím krátkého kódu.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
cs_CZ: Zaškrtněte toto políčko, chcete-li zobrazit text před HTML z oblasti textu níže na akcích zobrazených prostřednictvím krátkého kódu.

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: City
cs_CZ: Město

en: Clean up recurring events after
cs_CZ: Vyčistit opakující se akce po uplynutí

en: Click to toggle datepicker
cs_CZ: Klepnutím zobrazíte formulář pro výběr data

en: Close modal
cs_CZ: Zavřít modální

en: Completed!
cs_CZ: Dokončeno!

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
cs_CZ: Obraťte se na správce svého webhostingu nebo na správce systému a požádejte jej o upgrade na nejnovější verzi PHP.

en: Could not process queue for event %1$d: %2$s
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat frontu pro akci %1$d: %2$s

en: Countdown Completed Text:
cs_CZ: Text při ukončení odpočítávání:

en: Country
cs_CZ: Země

en: Create recurring events in advance for
cs_CZ: Vytvářet opakující se akce na dobu

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom recurrences must have a type selected.
cs_CZ: Pro Vlastní opakování musíte vybrat typ.

en: Custom recurrences must have all data present.
cs_CZ: Pro Vlastní opakování musíte zadat kompletní údaje.

en: Daily
cs_CZ: denně

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date out of range.
cs_CZ: Datum je mimo platný rozsah.

en: December
cs_CZ: prosinec

en: Default Content
cs_CZ: Výchozí obsah

en: Default address
cs_CZ: Výchozí adresa

en: Default city
cs_CZ: Výchozí město

en: Default country
cs_CZ: Výchozí země

en: Default mobile view
cs_CZ: Výchozí mobilní zobrazení

en: Default organizer
cs_CZ: Výchozí pořadatel

en: Default phone
cs_CZ: Výchozí telefon

en: Default postal code/zip code
cs_CZ: Výchozí PSČ

en: Default state/province
cs_CZ: Výchozí kraj

en: Default venue
cs_CZ: Výchozí místo konání

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Series Permanently
cs_CZ: Smazat sérii

en: Delete This
cs_CZ: Odstranit

en: Delete all events in this series permanently
cs_CZ: Nenávratně smazat všechny akce této série

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
cs_CZ: %1$s. den

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Display:
cs_CZ: Zobrazit:

en: Distance
cs_CZ: Vzdálenost

en: Distance unit
cs_CZ: Jednotka vzdálenosti

en: Dropdown
cs_CZ: Rozbalovací seznam

en: Edit All
cs_CZ: Upravit vše

en: Edit Future Events
cs_CZ: Upravit budoucí akce

en: Edit Series
cs_CZ: Upravit sérii

en: Edit Single
cs_CZ: Upravit jednu

en: Edit Upcoming
cs_CZ: Upravit nadcházející

en: Edit all events in this series
cs_CZ: Upravit všechny akce této série

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
cs_CZ: Povolit za HTML (níže) v krátkém kódu.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
cs_CZ: Povolit před HTML (níže) v krátkém kódu.

en: End Date
cs_CZ: Koncové datum

en: Enter Location. Search for %s by Location.
cs_CZ: Zadejte místo konání. Hledat %s pomocí místa konání.

en: Enter a custom Google Maps API key
cs_CZ: Zadejte vlastní klíč rozhraní API Google Maps

en: Enter field label
cs_CZ: Zadejte název pole

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view.
cs_CZ: Zadejte formát pro dny v týdnu. Používá se při zobrazení jednotlivých dnů v týdnu u týdenního přehledu.

en: Enter your API Key
cs_CZ: Zadejte svůj klíč rozhraní API

en: Event Cats
cs_CZ: Rubriky akce

en: Event Cost
cs_CZ: Vstupné na akci

en: Event Details
cs_CZ: Detaily akce

en: Event Series Recurrence Day of Week
cs_CZ: Den opakování pro opakované akce

en: Event Series:
cs_CZ: Opakování:

en: Event will not occur:
cs_CZ: Akce se nebude konat:

en: Event:
cs_CZ: Akce:

en: Events List
cs_CZ: Seznam akcí

en: Every
cs_CZ: Každý

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
cs_CZ: Bylo očekáváno pole ale byla přijata proměnná typu '%s'

en: Featured
cs_CZ: Doporučené

en: February
cs_CZ: únor

en: Field Label
cs_CZ: Název pole

en: Field Type
cs_CZ: Typ pole

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Fix geolocation data
cs_CZ: Opravit geolokační data

en: Fix venues data
cs_CZ: Opravit data u míst konání

en: Fixed geolocation data for %d venues
cs_CZ: Geolokační data byla opravena pro %d míst

en: Frequency of recurring event must be a number
cs_CZ: Četnost opakující akce musí být číslo

en: Friday
cs_CZ: pátek

en: Front-end recurring event instances toggle
cs_CZ: Možnost rozbalení instancí opakující se akce na webu

en: Future Event
cs_CZ: Nadcházející události

en: Generate JSON-LD data
cs_CZ: Vygenerovat data JSON-LD

en: Get Directions
cs_CZ: Vyhledat trasu

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
cs_CZ: Rozlišení geokódů Google Map API je podporováno pouze pomocí vlastního klíče API.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
cs_CZ: API klíč Google Map odpověděl s chybou: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
cs_CZ: Odpovědi API klíče Google Map chybí nějaká data

en: Google Maps API returned a malformed response.
cs_CZ: API klíč Google Map vrátil neplatnou odpověď

en: Has %s
cs_CZ: Má %s

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide Details
cs_CZ: Skrýt detaily

en: Hide Recurring %s
cs_CZ: Skrýt opakující se %s

en: Hide location search
cs_CZ: Skrýt hledání místa

en: Hide related events
cs_CZ: Skrýt související akce

en: Hide this widget if there are no upcoming events
cs_CZ: Skrýt tento widget, pokud nejsou žádné nadcházející akce

en: Hide weekends on Week View
cs_CZ: Skrýt víkendy u týdenního přehledu

en: Highlight Color:
cs_CZ: Barva zvýraznění:

en: Hooray!
cs_CZ: Hurá!

en: Horizontal Layout
cs_CZ: Horizontálně

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
cs_CZ: Pokud se při odesílání ponechají některá pole prázdná, automaticky se doplní těmito hodnotami.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
cs_CZ: Pokud teprve začínáte s pluginem The Events Calendar Pro, čeká vás příjemné překvapení a jste již na cestě k vytvoření vaší první akce. Zde je několik základních informací, které mohou být užitečné pro začátečníky:

en: In a location
cs_CZ: V místě

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
cs_CZ: Zahrnout toto pole do všech nových akcí v editoru Gutenberg

en: Is
cs_CZ: Je

en: Is Not
cs_CZ: Není

en: January
cs_CZ: leden

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
cs_CZ: a

en: July
cs_CZ: červenec

en: June
cs_CZ: červen

en: Kilometers
cs_CZ: Kilometry

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Layout:
cs_CZ: Způsob zobrazení:

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Loading...
cs_CZ: Načítám...

en: Location
cs_CZ: Místo

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: M j, Y @ G:i
cs_CZ: j.n.Y, G:i

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Map view search distance limit
cs_CZ: Limit vzdálenosti pro hledání v mapovém zobrazení

en: March
cs_CZ: březen

en: Match all
cs_CZ: Odpovídá všem

en: Match any
cs_CZ: Odpovídá některým

en: May
cs_CZ: květen

en: Miles
cs_CZ: Míle

en: Monday
cs_CZ: pondělí

en: Monthly
cs_CZ: měsíčně

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
cs_CZ: Měsíční vlastní opakování nemůže mít nastavenou pomlčku jako volbu dne.

en: Move all events in this series to the Trash
cs_CZ: Přesunout všechny akce této série do koše

en: Near
cs_CZ: Blízko

en: Next
cs_CZ: Následující

en: Next %1$s
cs_CZ: Následující %1$s

en: Next Event
cs_CZ: Další akce

en: Next week
cs_CZ: Následující týden

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Default
cs_CZ: Není výchozí

en: No default set
cs_CZ: Výchozí není nastaveno

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
cs_CZ: Pro tento týden nebylo nic nalezeno pro %1$s nebo ve vzdálenosti <strong>"%2$s"</strong>. Zkuste hledání pro jiný týden.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky pro akce v místě <strong>"%1$s"</strong> nebo jeho okolí.

en: No results were found for this week. %1$s
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné záznamy v tomto týdnu. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné záznamy v tomto týdnu. Zkuste hledat v jiném týdnu.

en: No saved organizers yet.
cs_CZ: Zatím nebyl uložen žádný pořadatel.

en: No saved venues yet.
cs_CZ: Zatím nebylo uloženo žádné místo.

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Not an event post.
cs_CZ: Toto není akce.

en: November
cs_CZ: listopad

en: Number of events to list below the mini calendar:
cs_CZ: Počet akcí které mají být zobrazeny pod mini kalendářem:

en: Number of events to show per day:
cs_CZ: Počet zobrazených akcí na den:

en: Number of events to show:
cs_CZ: Počet zobrazených akcí:

en: October
cs_CZ: říjen

en: On
cs_CZ: dnem

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
cs_CZ: Při &#8220; budoucí akci &#8221; typu odpočítávání, přejde na další akci po zahájení aktuální akce.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
cs_CZ: Při zvolení typu odpočítávání &#8222;Další akce&#8220;, se tento text zobrazí pouze pokud už není žádná další akce.

en: On and After
cs_CZ: Po dni

en: On and Before
cs_CZ: Před dnem

en: Once
cs_CZ: Jedenkrát

en: One all day event on [single_date]
cs_CZ: Jedna celodenní akce dne [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
cs_CZ: Jedna celodenní akce dne [single_date] v [start_time]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
cs_CZ: Jedna země na řádek v následujícím formátu: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Nahradí výchozí seznam)

en: One event on [single_date] at [start_time]
cs_CZ: Jedna akce dne [single_date] v [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
cs_CZ: Jedna vícedenní akce začínající dne [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
cs_CZ: Jedna vícedenní akce začínající dne [single_date] v [start_time] hodin

en: One per line
cs_CZ: Jeden na řádek

en: Ongoing
cs_CZ: Probíhající

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Options (one per line)
cs_CZ: Položky (jedna na řádek)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
cs_CZ: Zde nastavené volby potlačí vše, co je nastaveno v sekcích "Obecný motiv" a "Globální prvky"

en: Organizer
cs_CZ: Pořadatel

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
cs_CZ: Koncept Pořadatele byl uložen. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled pořadatele</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
cs_CZ: Pořadatel byl publikován. <a href="%s">Zobrazit pořadatele</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
cs_CZ: Pořadatel bude automaticky publikován: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Zobrazit náhled pořadatele</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
cs_CZ: Pořadatel byl odeslán ke schválení. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled pořadatele</a>

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
cs_CZ: Pořadatel byl aktualizován. <a href="%s">Zobrazit pořadatele</a>

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
cs_CZ: Pokud jste ale dobrodružné povahy, můžete rovnou přejít do nabídky Akce a vytvořit vaši první akci.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
cs_CZ: Naším hlavním cílem je vám pomoci v co možná největší míře při řešení problémů a poskytnutí rad v otázkách přizpůsobení či vylepšení. Přestože nebudeme budovat vaše stránky za vás a nemůžeme vždy zaručit plnou integraci s úplně každou šablonou a pluginem, budeme se snažit udělat vše, abychom vás nasměrovali tím správným směrem a abyste byli spokojeni nejen vy, ale -- a to je často mnohem důležitější -- i vaši klienti.

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Photo Background Color
cs_CZ: Barva pozadí pro fotku

en: Photo View
cs_CZ: Fotografický přehled

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
cs_CZ: [den]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
cs_CZ: [měsíc]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
cs_CZ:  a

en: Postal Code
cs_CZ: PSČ

en: Prev
cs_CZ: Předch.

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Previous %1$s
cs_CZ: Předchozí %1$s

en: Previous week
cs_CZ: Předchozí týden

en: Price
cs_CZ: Cena

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
cs_CZ: den

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
cs_CZ: každý/každé

en: Radio
cs_CZ: Přepínač

en: Radio Buttons
cs_CZ: Přepínače

en: Read more
cs_CZ: Více informací

en: Recurrence Count
cs_CZ: Počet opakování

en: Recurrence Description
cs_CZ: Popis opakování

en: Recurrence Description:
cs_CZ: Popis opakování:

en: Recurrence End Date
cs_CZ: Koncové datum opakování

en: Recurrence meta should not be empty.
cs_CZ: Informace o opakování by neměly zůstat prázdné.

en: Recurring
cs_CZ: Opakující

en: Recurring %s
cs_CZ: Opakující se %s

en: Recurring Events Active
cs_CZ: Aktivní opakované události

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
cs_CZ: Data pro opakování této akce se stále zpracovávají. Nebojte se, klidně můžete opustit tuto stránku &ndash; proces bude pokračovat tak trochu na pozadí.

en: Recurring event instances
cs_CZ: Instance opakující se akce

en: Recurring events will be created this far in advance
cs_CZ: Opakující se akce budou vytvářeny až takhle daleko dopředu

en: Related %s
cs_CZ: Související %s

en: Related Events
cs_CZ: Související akce

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
cs_CZ: Odebrat související akce ze samostatného zobrazení akce (s klasickým editorem)

en: Restore Series
cs_CZ: Obnovit sérii

en: Restore all events in this series from the Trash
cs_CZ: Obnovit všechny akce této série z koše

en: Saturday
cs_CZ: sobota

en: Schedule multiple events
cs_CZ: Naplánovat více akcí

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Select a State
cs_CZ: Vyberte stát

en: Select a Taxonomy Term
cs_CZ: Vyberte položku taxonomie

en: Select date.
cs_CZ: Zvolte datum.

en: September
cs_CZ: září

en: Series ends
cs_CZ: Opakované akce končí

en: Series ends on this date
cs_CZ: Opakované akce končí tímto datem.

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
cs_CZ: Nastavte vzdálenost pro hledání místa (nalezne akce v dosahu X jednotek vzdálenosti od hledaného místa).

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show Details
cs_CZ: Zobrazit detaily

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
cs_CZ: Zobrazit pouze první instanci z každé opakující se akce (ovlivňuje pouze zobrazení ve formě seznamu).

en: Show seconds?
cs_CZ: Zobrazit sekundy?

en: Single Event
cs_CZ: Jednotlivá akce

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
cs_CZ: Některá data dodatečných polí je ještě nutné aktualizovat (bohužel nebylo možné pokračovat v automatické aktualizaci).

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
cs_CZ: Na tomto místě rozdělit sérii na dvě a vytvořit novou sérii z této akce a všech následujících

en: Start Date
cs_CZ: Počáteční datum

en: State (US) Or Province (Int)
cs_CZ: Kraj

en: Street
cs_CZ: Ulice

en: Sunday
cs_CZ: neděle

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Take care of your license key. Though not required to create your first event, you'll want to get it in place as soon as possible to guarantee your access to support and upgrades. %sHere's how to find your license key%s, if you don't have it handy.
cs_CZ: Nezapomeňte na svůj licenční klíč. Ačkoli pro vytvoření vaší první akce není potřeba, co nejdříve se ujistěte, že je na svém místě a tím budete mít zaručen váš přístup k podpoře a aktualizacím. %sZde je návod, jak najít svůj licenční klíč%s, pokud ho nemáte po ruce.

en: Text Area
cs_CZ: Textová oblast

en: The Events Calendar PRO, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
cs_CZ: The Events Calendar PRO je prémiovým doplňkem volného pluginu The Events Calendar (vyžadován), který navíc umožňuje vytváření opakujících se akcí, vlastní atributy, stránky pro místa konání, nové widgety a mnoho dalších prémiových funkcí.

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
cs_CZ: organizator

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
cs_CZ: misto-konani

en: The current default address is: %s
cs_CZ: Současná výchozí adresa je: %s

en: The current default city is: %s
cs_CZ: Současné výchozí město je: %s

en: The current default country is: %s
cs_CZ: Současná výchozí země je: %s

en: The current default organizer is: %s
cs_CZ: Současný výchozí pořadatel je: %s

en: The current default phone is: %s
cs_CZ: Současný výchozí telefon je: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
cs_CZ: Současné výchozí PSČ je: %s

en: The current default state/province is: %s
cs_CZ: Současný výchozí kraj/okres je: %s

en: The current default venue is: %s
cs_CZ: Současné výchozí místo je: %s

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
cs_CZ: U vašeho místa konání se nepodařila zjistit zeměpisná šířka a délka. Bylo dosaženo denního limitu dotazů na Google Maps API. %1$s

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
cs_CZ: roky

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
cs_CZ: rok

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
cs_CZ: aktualizovat adresu místa konání nebo použijte zeměpisnou šířku a délku.

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
cs_CZ: Zkuste prosím znovu

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
cs_CZ: Při pokusu o opravu geolokačních dat míst konání došlo k chybě: %s

en: This %1$s does not have a mappable address.
cs_CZ: Tento  %1$s nemá mapovatelnou adresu.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
cs_CZ: Pravidla opakování této akce byla vytvořena v Editoru bloků. Proveďte další změny pomocí Editoru bloků.

en: Thursday
cs_CZ: čtvrtek

en: Times:
cs_CZ: Počet opakování:

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
cs_CZ: Chcete-li umožnit lepší kontrolu nad daty, pokročilá vylepšení zabezpečení a zvýšení výkonu.

en: To begin using Events Calendar PRO, please install the latest version of
cs_CZ: Chcete-li začít používat Events Calendar PRO, nainstalujte si nejnovější verzi

en: Toggle multiday %s
cs_CZ: Povolit vícedenní %s

en: Trash Series
cs_CZ: Odstranit sérii

en: Tuesday
cs_CZ: úterý

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: Type: %s %s
cs_CZ: Typ: %s %s

en: URL
cs_CZ: URL adresa

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
cs_CZ: Nelze pokračovat ve zpracování dat pro opakování akce. Obnovte prosím tuto stránku a zkuste to znovu.

en: Use Default View
cs_CZ: Použít výchozí zobrazení

en: Use a custom list of countries
cs_CZ: Použít vlastní seznam zemí

en: Use date:
cs_CZ: Použít datum:

en: Use in Block Editor
cs_CZ: Použít v blokovém editoru

en: Use latitude + longitude
cs_CZ: Použijte zeměpisnou šířku + délku

en: Use pattern:
cs_CZ: Použít vzor:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
cs_CZ: Použijte toto pole pokud chcete přepsat automaticky vygenerovaný popis pro opakování akce

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
cs_CZ: den

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
cs_CZ: dny

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
cs_CZ: měsíc

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
cs_CZ: měsíc(e)

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
cs_CZ: týden

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
cs_CZ: týdny

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
cs_CZ: rok

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
cs_CZ: roky

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
cs_CZ: pátý %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
cs_CZ: první %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
cs_CZ: čtvrtý %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
cs_CZ: poslední %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
cs_CZ: druhý %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
cs_CZ: třetí %1$s

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %spremium support forums%s. Unlike at the %sWordPress.org support forum%s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
cs_CZ: Uživatelé, kteří si zakoupili licenci k pluginu Events Calendar PRO, mají garantován plný přístup na naše %sprémiové fórum podpory%s. Narozdíl od %sfóra podpory na WordPress.org%s, kde je naše účast omezena pouze na identifikaci a záplatování chyb, máme pro naše PRO uživatele speciální tým podpory. Na PRO fórech jsme k dispozici denně po celý pracovní týden a žádný z vašich dotazů by neměl zůstat bez odpovědi déle než 24 hodin.

en: Venue
cs_CZ: Místo konání

en: Venue Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka místa konání

en: Venue Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka místa konání

en: Venue Overwrite Coordinates
cs_CZ: Souřadnice pro přepsání místa konání

en: Venue Title
cs_CZ: Místo konání

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
cs_CZ: Koncept Místa konání byl uložen. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled místa konání</a>

en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
cs_CZ: Místo konání bylo publikováno. <a href="%s">Zobrazit místo konání</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
cs_CZ: Místo konání bude automaticky publikováno: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Zobrazit náhled místa konání</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
cs_CZ: Místo konání bylo odesláno ke schválení. <a target="_blank" href="%s">Zobrazit náhled místa konání</a>

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
cs_CZ: Místo konání bylo aktualizováno. <a href="%s">Zobrazit místo konání</a>

en: Venue:
cs_CZ: Místo konání:

en: Version 1
cs_CZ: Verze 1

en: Vertical Layout
cs_CZ: Vertikálně

en: View %s Details
cs_CZ: Zobraz detaily %s

en: View All Add-Ons
cs_CZ: Prohlédnout všechny doplňky

en: We need to update the additional field data for some of your events.
cs_CZ: Je nutné aktualizovat data dodatečných polí u některých vašich akcí.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
cs_CZ: K získání těchto informací budeme používat rozhraní API Google Maps. To může chvíli trvat (přibližně 1 minutu pro každých 200 míst).

en: Website
cs_CZ: Webová stránka:

en: Wednesday
cs_CZ: středa

en: Week Day Format
cs_CZ: Formát pro dny v týdnu

en: Week of %s
cs_CZ: Týden v %s

en: Weekly
cs_CZ: týdně

en: Which month will the event recur in?
cs_CZ: Ve kterém měsíci se akce opakuje?

en: Written documentation can only take things so far...sometimes, you need help from a real person. This is where our %ssupport forums%s come into play.
cs_CZ: Písemná dokumentace má přeci jenom své limity a někdy zkrátka potřebujete pomoc od skutečné osoby. A právě zde vstupují do hry naše %sfóra podpory%s.

en: Yearly
cs_CZ: ročně

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
cs_CZ: Roční vlastní opakování nemůže mít nastavenou pomlčku jako volbu dne.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
cs_CZ: Každé roční opakování s jiným dnem musí mít určeno datum nebo den.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
cs_CZ: Chystáte se tuto akci odebrat z její řady.
    
    Budete ji moci upravovat nezávisle na původní řadě.
    
    Tuto akci nelze vrátit zpět.
    
    Když přerušíte události ze série, jejich adresy URL se změní, takže všichni uživatelé, kteří se pokusí použít původní adresy URL, obdrží chybu 404 nenalezena. Pokud je to důležité, zvažte použití vhodného zásuvného modulu pro nastavení a správu přesměrování

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
cs_CZ: Chystáte se rozdělit tuto sérii akcí na dvě
    
    Vybraná akce a všechny následující akce v sérii budou odděleny do nové série událostí, kterou můžete upravovat nezávisle na původní sérii..
    
    Tuto akci nelze vrátit zpět.
    
    Když přerušíte události ze série, jejich adresy URL se změní, takže všichni uživatelé kteří se pokusí použít původní adresu URL, obdrží chybu 404 nenalezena. Pokud je to důležité, zvažte použití vhodného zásuvného modulu pro nastavení a správu přesměrování.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
cs_CZ: Právě upravujete všechny opakující se akce v sérii.

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
cs_CZ: Pomocí tohoto nastavení si můžete určit individuální výchozí hodnoty pro nově vytvářená místa konání (tyto údaje se nepoužijí pro vaše výchozí místo).

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
cs_CZ: U některých míst konání nejsou k dispozici geolokační informace. <a href='%s'>Klikněte zde pro jejich vytvoření</a>.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
cs_CZ: U některých míst konání nejsou k dispozici geolokační informace.

en: You must select a recurrence end date
cs_CZ: Musíte vybrat datum, kdy se opakování ukončí

en: a different day:
cs_CZ: jiný den:

en: a different time:
cs_CZ: v jiný čas:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
cs_CZ: Všechna pole byla úspěšně aktualizována!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
cs_CZ: Neočekávaná chyba způsobila zastavení aktualizace před dokončením.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
cs_CZ: Zpracovávám&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
cs_CZ: Aktualizační nástroj spustíte zde.

en: after
cs_CZ: po uplynutí

en: all
cs_CZ: vse

en: and
cs_CZ: a

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
cs_CZ: do

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
cs_CZ: každý*

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dnů

[ctx: debug geodata]
en: empty response
cs_CZ: prázdná odpověď

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
cs_CZ: Neznámá

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
cs_CZ: neplatný název  v URL

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
cs_CZ: neplatné datum

en: event
cs_CZ: akce

en: events
cs_CZ: akcí

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
cs_CZ: Omezit pouze na doporučené akce

en: fifth
cs_CZ: pátý

en: first
cs_CZ: první

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
cs_CZ: pro automatické generování zeměpisné šířky a délky; v opačném případě bude možné zadat hodnoty pouze ručně.

en: fourth
cs_CZ: čtvrtý

en: last
cs_CZ: poslední

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
cs_CZ: a

en: map
cs_CZ: mapa

en: month
cs_CZ: měsíc

en: months
cs_CZ: měsíc

en: never
cs_CZ: nikdy

en: next day
cs_CZ: následující den

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
cs_CZ: %1$s. den

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
cs_CZ: %1$s. den

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
cs_CZ: %1$s. den

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
cs_CZ: %1$s. den

[ctx: occurence count text]
en: events
cs_CZ: akcí

en: on
cs_CZ: dne

en: photo
cs_CZ: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
cs_CZ: den

en: remove
cs_CZ: odstranit

en: same day
cs_CZ: stejný den

en: second
cs_CZ: druhý

en: the 10th day of the month
cs_CZ: 10. den v měsíci

en: the 11th day of the month
cs_CZ: 11. den v měsíci

en: the 12th day of the month
cs_CZ: 12. den v měsíci

en: the 13th day of the month
cs_CZ: 13. den v měsíci

en: the 14th day of the month
cs_CZ: 14. den v měsíci

en: the 15th day of the month
cs_CZ: 15. den v měsíci

en: the 16th day of the month
cs_CZ: 16. den v měsíci

en: the 17th day of the month
cs_CZ: 17. den v měsíci

en: the 18th day of the month
cs_CZ: 18. den v měsíci

en: the 19th day of the month
cs_CZ: 19. den v měsíci

en: the 1st day of the month
cs_CZ: 1. den v měsíci

en: the 20th day of the month
cs_CZ: 20. den v měsíci

en: the 21st day of the month
cs_CZ: 21. den v měsíci

en: the 22nd day of the month
cs_CZ: 22. den v měsíci

en: the 23rd day of the month
cs_CZ: 23. den v měsíci

en: the 24th day of the month
cs_CZ: 24. den v měsíci

en: the 25th day of the month
cs_CZ: 25. den v měsíci

en: the 26th day of the month
cs_CZ: 26. den v měsíci

en: the 27th day of the month
cs_CZ: 27. den v měsíci

en: the 28th day of the month
cs_CZ: 28. den v měsíci

en: the 29th day of the month
cs_CZ: 29. den v měsíci

en: the 2nd day of the month
cs_CZ: 2. den v měsíci

en: the 30th day of the month
cs_CZ: 30. den v měsíci

en: the 31st day of the month
cs_CZ: 31. den v měsíci

en: the 3rd day of the month
cs_CZ: 3. den v měsíci

en: the 4th day of the month
cs_CZ: 4. den v měsíci

en: the 5th day of the month
cs_CZ: 5. den v měsíci

en: the 6th day of the month
cs_CZ: 6. den v měsíci

en: the 7th day of the month
cs_CZ: 7. den v měsíci

en: the 8th day of the month
cs_CZ: 8. den v měsíci

en: the 9th day of the month
cs_CZ: 9. den v měsíci

en: the same day:
cs_CZ: stejný den:

en: the same time:
cs_CZ: ve stejný čas:

en: third
cs_CZ: třetí

[ctx: tribe-events-calendar-pro]
en: Geolocation could not be fixed for the Venue “%s” (ID: %d). Please %s and %s.
cs_CZ: Geolokaci nelze opravit pro místo konání “%s” (ID: %d). Prosím %s a %s.

en: week
cs_CZ: týden

en: weeks
cs_CZ: týdny
